មន្ត្រី​ទូត​វៀតណាម​អះអាង​ថា​មិន​សុំ​ទោស​តាម​ការ​ទាមទារ​របស់​សមាគម​ខ្មែរ​ក្រោម
បញ្ចូលព័ត៌មានដោយ៖Unknown on Thursday, June 26, 2014 0
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ស្ថានទូត​វៀតណាម ប្រចាំ​កម្ពុជា ថ្លែង​ថា នឹង​មិន​ធ្វើ​ការ​សុំ​ទោស​តាម​ការ​ទាមទារ​របស់​អង្គការ​សមាគម​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម​ឡើយ ហើយ​ថា ការ​លើក​ឡើង​របស់​អង្គការ​សមាគម​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម កាល​ពី​ពេល​កន្លង​មក ដែល​ថា បារាំង បាន​កាត់​ទឹក​ដី​កម្ពុជា​ក្រោម ទៅ​ឲ្យ​ស្ដេច​យួន​នោះ គឺ​ជា​ការ​ប្រឌិត​មួលបង្កាច់ និង​ជា​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ដោយ​មិន​មាន​មូលដ្ឋាន​ច្បាប់។
ចំណែក​ខាង​ខ្មែរ​ក្រោម​វិញ ជំរុញ​ឲ្យ​វៀតណាម បង្ហាញ​ឯកសារ​ភស្តុតាង​ជុំវិញ​ការ​បដិសេធ​នេះ។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ សមាគម​គំរាម​ថា នឹង​ធ្វើ​បាតុកម្ម ប្រសិន​បើ​មិន​មាន​ការ​សុំ​ទោស​ជា​សាធារណៈ​នោះ​ទេ។
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ស្ថានទូត​វៀតណាម ប្រចាំ​កម្ពុជា លោក ត្រឹង វ៉ាំង ថុង នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មិថុនា បង្ហាញ​ជំហរ​ថា លោក​មិន​អាច​ទទួល​យក​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​អង្គការ​សមាគម​ខ្មែរ​ក្រោម ដែល​គ្មាន​មូលដ្ឋាន​ច្បាប់ និង​ភស្តុតាង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ច្បាស់​លាស់​នោះ​ទេ។
មន្ត្រី​វៀតណាម ដែល​និយាយ​ភាសា​ខ្មែរ​បាន​ល្អ​គួរសម​រូប​នេះ ថ្លែង​បន្ត​ថា ការ​លើក​ឡើង​របស់​ខ្មែរ​ក្រោម ដែល​ថា បារាំង បាន​កាត់​ទឹក​ដី​កម្ពុជា​ក្រោម ដែល​មន្ត្រី​នាំ​ពាក្យ​រូប​នេះ​ហៅ​ថា ទឹក​ដី​វៀតណាម​ខាង​ត្បូង ឬ​ទឹក​ដី​ណាមបូ (Nam Bo) ទៅ​ឲ្យ​ស្ដេច​យួន នៅ​ឆ្នាំ​១៩៤៩ នោះ ថា​ជា​ការ​មួលបង្កាច់ និង​បោកប្រាស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក ត្រឹង វ៉ាំង ថុង ថែម​ទាំង​ចំអក​ថា ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា គ្មាន​នរណា​គេ​ជឿ​ទៅ​លើ​ការ​មួលបង្កាច់ ឬ​ការ​បោកប្រាស់​នេះ​ឡើយ៖ «បង ​ប្អូន​ខ្មែរ​ណាមបូ មួយ​ចំនួន​ហ្នឹង បង​ប្អូន​ខ្មែរ​នៅ​ភាគ​ខាង​ត្បូង​មួយ​ចំនួន​ហ្នឹង គាត់​លើក​ឡើង​ថា ទឹក​ដី​ហ្នឹង​អី​នា​ថ្ងៃ​ណា​បារាំង កាត់​ដី​ហ្នឹង ប្រគល់​ឲ្យ​វៀតណាម អា​ហ្នឹង​គឺ​ជា​ការ​ប្រឌិត​ពាក្យ​ការ​មួលបង្កាច់ ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ដោយ​គ្មាន​មូលដ្ឋាន​ច្បាប់​អី​ទេ ដូច​គ្មាន​ភស្តុតាង​តឹកតាង​ជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ទេ មុន​ឆ្នាំ​១៨៥៨ ហ្នឹង ទឹក​ដី​ហ្នឹង គឺ​វៀតណាម គ្រប់គ្រង​របស់​វៀតណាម ហើយ»
មែន​ទែន​ទៅ លោក ត្រឹង វ៉ាំង ថុង ព្យាយាម​មិន​ប្រើ​ពាក្យ​ទឹក​ដី​កម្ពុជា​ក្រោម ឬ​ក៏​ខ្មែរ​ក្រោម​នោះ​ឡើយ តែ​លោក​ហៅ​ទឹក​ដី​នោះ​ថា ជា​ទឹក​ដី​វៀតណាម​ខាង​ត្បូង ឬ​ទឹក​ដី​ណាមបូ និង​ចាត់​ទុក​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​នៅ​ទីនោះ ថា​ខ្មែរ​នៅ​វៀតណាម​ខាង​ត្បូង ឬ​ខ្មែរ​ណាមបូ ទៅ​វិញ។
ឆ្លើយ​តប​នឹង​ការ​លើក​ឡើង​របស់ លោក ត្រឹង វ៉ាំង ថុង ប្រធាន​សហគមន៍​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម លោក ថាច់ សេដ្ឋា ថ្លែង​ថា ក្នុង​នាម​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ស្ថានទូត​ដែល​ជា​តំណាង​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​វៀតណាម លោក ត្រឹង វ៉ាំង ថុង ត្រូវ​តែ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ចំពោះ​ការ​ថ្លែង​របស់​ខ្លួន​កាល​ពី​ពេល​កន្លង​មក ហើយ​ថា ប្រសិន​បើ​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​រូប​នេះ​មិន​បង្ហាញ​ឯកសារ​ដែល​បញ្ជាក់​ថា ទឹក​ដី​កម្ពុជា​ក្រោម ជា​ទឹក​ដី​របស់​វៀតណាម ជា​យូរ​មក​ហើយ​ទេ​នោះ លោក​ត្រូវ​តែ​សុំ​ទោស​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជា​សាធារណៈ។ លោក ថាច់ សេដ្ឋា ថា ការ​ថ្លែង​របស់ លោក វ៉ាំង ថុង នេះ គឺ​ជា​ការ​ប្រមាថ​មើល​ងាយ​ចំពោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ខ្លាំង​ណាស់។
លោក ថាច់ សេដ្ឋា៖ «វា​ជា​ចេតនា​បំភ្លៃ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​តែ​ម្តង​របស់​ ប្រទេស​ជិត​ខាង អា​ហ្នឹង​ដែល​យើង​ឃើញ​ថា មិន​មែន​មិន​ដឹង​ទេ ក្នុង​ឋានៈ​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ហើយ ហើយ​ខ្មែរ​ក្រោម​នៅ​ច្រើន​ណាស់ ហើយ​វត្ត​អារាម ភស្តុតាង ឈ្មោះ​ភូមិ ស្រុក ខេត្ត នៅ​ទាំងអស់​ចា​ងោៗ​នៅ​មុខ ហើយ​គាត់​ហ៊ាន​បំភ្លៃ​បំផ្លើស​យ៉ាង​នេះ ហើយ​ដូច​ជា​ច្បាប់​ដែល​កាត់​ទឹក​ដី​ហ្នឹង​នៅ​មាន យើង​បាន​លើក​យក​មក​សរសេរ មក​ផ្សព្វផ្សាយ ឃើញ​ជាក់ស្តែង​ហើយ ច្បាប់​លេខ​៤៩-៧៣៣ ហ្នឹង ដែល​បារាំង កាត់​ទឹក​ដី នៅ​គាត់​ថា​មិន​មាន​ការ​កាត់​ឲ្យ​អី អា​ហ្នឹង​ជា​ការ​បំផ្លើស​ខ្លាំង​មែន​ទែន»
វេទិកា​សាធារណៈ​ដែល​អង្គការ​សមាគម​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម រៀបចំ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៦ កក្កដា នោះ នឹង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ទីស្នាក់ការ​សមាគម​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម ដើម្បី​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​អភិវឌ្ឍន៍ ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​គោកឃ្លាំង សង្កាត់​ភ្នំពេញថ្មី ក្នុង​ខណ្ឌ​សែនសុខ។
បើ​តាម លោក ថាច់ សេដ្ឋា អង្គការ​សមាគម​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម នឹង​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ទាមទារ​ឲ្យ​ប្រទេស​វៀតណាម ទទួល​ស្គាល់​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ពិត​ប្រាកដ​របស់​កម្ពុជា ប្រសិន​បើ​វៀតណាម មិន​បង្ហាញ​ឯកសារ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ និង​មិន​ធ្វើ​ការ​សុំ​ទោស​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជា​សាធារណៈ បន្ទាប់​ពី​វេទិកា​សាធារណៈ​នេះ៕
កំណត់ចំណាំចំពោះអ្នកបញ្ចូលមតិនៅក្នុងអត្ថបទនេះ៖ ដើម្បី​រក្សា​សេចក្ដី​ថ្លៃថ្នូរ យើង​ខ្ញុំ​នឹង​ផ្សាយ​តែ​មតិ​ណា ដែល​មិន​ជេរ​ប្រមាថ​ដល់​អ្នក​ដទៃ​ប៉ុណ្ណោះ។