នៅរសៀលថ្ងៃសុក្រទី២ ឧសភានេះ ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននៅការិយាល័យអង្គការសហប្រជាជាតិលោកស្រីហ្វ្លាវា ផាន់សៀរី ឧត្តមស្នងការរងសិទ្ធិមនុស្សរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានជំរុញឱ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដកបម្រាមបិទទីលានប្រជាធិបតេយ្យចេញ។ ការជម្រុញបែបនេះ គឺខណៈពេលដែលទីលានប្រជាធិបតេយ្យត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលប្រកាសបិទ ក្រោមហេតុផលស៊ើបអង្កេតតាំងពីដើមខែមករា។
“ខ្ញុំជំរុញឱ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដកបម្រាមបិទទីលានប្រជាធិបតេយ្យ ចេញជាបន្ទាន់” នេះជាប្រសាសន៍របស់លោកស្រីហ្វ្លាវា ផាន់សៀរី ដែលបានបានថ្លែងនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានបញ្ចប់ទស្សនៈកិច្ចរស់ លោកស្រីនៅកម្ពុជា។
លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថាការបើកទីលានប្រជាធិបតេយ្យឡើងវិញ គឺដើម្បីធានាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់អាចអនុវត្តសិទ្ធិសេរីភាព បញ្ចេញមតិ និងការជួបជុំ។ សូមបញ្ជាក់ថារដ្ឋាភិបាលបានបិទទីលានប្រជាធិបតេយ្យ តាំងពីដើមខែមករាមកក្រោយការផ្ទុះអំពើហិង្សាដែលបានបណ្តាលឱ្យមាន មនុស្សស្លាប់ របួស និងជាប់ឃុំ កាលពីដើមខែមករា។
ទាក់ទងនឹងអំពើហិង្សានេះ លោកស្រី ឧត្តមស្នងការរងបានសម្តែងការសោកស្តាយជាខ្លាំងចំពោះអំពើហិង្សានេះ ហើយលោក ស្រី ក៏មិនភ្លេចឡើយការអំពាវនាវឱ្យរដ្ឋាភិបាលទីក្រុងភ្នំពេញ ចាត់វិធានការចាប់ជនដៃដល់ដាក់ទោសតាមច្បាប់ជាធរមាន។ ចំណែកឯអំពើហិង្សាទៅលើបុរសម្នាក់ក្នុងថ្ងៃទិវាពលកម្មអន្តរជាតិ១ឧសភា លោកស្រីហ្វ្លាវា ក៏បានលើកឡើងថា វាជាការសោកស្តាយ ហើយថាសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិនៅកម្ពុជាបានធ្លាក់មួយកម្រិតខណៈដែល កម្ពុជាបានគោរពសិទ្ធមញ្ចេញមតិ និងសិទ្ធការជួបជុំត្រូបានធានានៅកម្ពុជា។
ដោយសារតែមានអំពើហិង្សានៅកម្ពុជាផ្ទូនរយៈពេលចុងក្រោយនេះ លោកស្រី ហ្វ្លាវា ក៏បានក្រើនរម្លឹកដល់រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាពីកាតព្វកិច្ចរបស់រដ្ឋ ក្នុងការគោរតាមកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិស្តីពីសិទ្ធិពលរដ្ឋ និងសិទ្ធិនយោបាយ ក្នុងការបញ្ចេញមតិ និងការជួបជុំដោយសន្តិវិធីផងដែរ។
សូមរម្លឹកថា លោកស្រីហ្វ្លាវា ផាន់សៀរី បានបំពេញទស្សនៈកិច្ចផ្លូវរដ្ឋរយៈពេល៥ថ្ងៃនៅកម្ពុជា ក្នុងនោះលោកស្រីបានជួបជាមួយប្រធានគណៈកម្មការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា លោក ឱម យិនទៀង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេសកម្ពុជា លោក ហោ ណាំហុង និងមន្ត្រីអង្គការសង្គមស៊ីវិល។
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានប្រមាណ៣០នាទី លោកស្រី ហ្វ្លាវា ផាន់សៀរី ក៏បានលើកឡើងបន្ថែមពីបញ្ហានីតិរដ្ឋ កំណែទម្រង់ច្បាប់ប្រព័ន្ធតុលាកានៅកម្ពុជា កំណែទម្រង់ប្រព័ន្ធពន្ធនាគារ បញ្ហាដីធ្លី និងបញ្ហាការសុំសិទ្ធិជ្រកកោនផងដែរ។ ក្រៅពីបញ្ហាការបើកទីលានប្រជាធិបតេយ្យឡើងវិញ លោកស្រីឧត្តមស្នងការរង ហ្វ្លាវា ផាន់សៀរី បានជំរុញឱ្យរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបន្តកំណែទម្រង់របស់ខ្លួន ហើយថាកម្ពុជាអាចធ្វើបាន៕
ប្រភពព័ត៌មាន៖ វិទ្យុបារាំងអន្តរជាតិ
Write admin description here..
Get Updates
Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.