មន្ត្រី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ជាន់​ខ្ពស់​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​បើក​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​
បញ្ចូលព័ត៌មានដោយ៖Unknown on Sunday, May 4, 2014 0
នៅ​​រសៀល​​ថ្ងៃ​​សុក្រ​​ទី២​ ឧសភា​​នេះ ក្នុង​​សន្និសីទ​​សារព័ត៌​មាន​នៅ​​ការិយាល័យ​​អង្គការ​សហ​ប្រជាជាតិ​​លោក​ស្រី​ហ្វ្លា​វា​ ផាន់​​សៀ​រី​ ឧ​ត្ត​ម​​ស្នង​ការ​រង​​សិទ្ធិ​មនុស្ស​​របស់​​អង្គការ​សហ​ប្រជា​ជាតិ​​ បាន​​ជំ​រុញ​ឱ្យ​​រដ្ឋាភិបាល​​កម្ពុ​ជា​ដក​​បម្រាមបិទ​​ទីលាន​​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ចេញ។​ ការ​ជម្រុញ​​បែប​នេះ ​គឺ​​ខណៈពេល​​ដែល​​ទីលាន​​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ត្រូវ​បាន​​រដ្ឋាភិបាល​​ប្រកា​ស​បិទ ​​ក្រោម​​ហេតុ​ផល​​ស៊ើប​អង្កេត​​តាំង​ពី​ដើម​​ខែ​ម​ក​រា​។
សេចក្តីរាយការណ៍របស់ ស៊ុន មេសា
(02:05)
“ខ្ញុំ​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជាដក​បម្រាម​បិទ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​ ចេញ​ជាបន្ទាន់” នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​របស់លោក​ស្រី​ហ្វ្លា​វា ផាន់​សៀ​រី ដែល​បាន​បាន​ថ្លែង​នៅក្នុង​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​បញ្ចប់​ទស្ស​នៈ​កិច្ច​រស់​ លោកស្រី​នៅ​កម្ពុជា។
លោកស្រី​បាន​បញ្ជាក់ថា​ការបើក​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​ឡើងវិញ គឺ​ដើម្បី​ធានា​ឱ្យ​ប្រជាពល​រដ្ឋ​ទាំងអស់​អាចអនុវត្ត​សិទ្ធិសេរីភាព​ បញ្ចេញមតិ និង​ការជួបជុំ។ សូមបញ្ជាក់ថា​​រដ្ឋាភិបាល​បាន​បិទ​ទីលាន​ប្រជាធិបតេយ្យ​ តាំងពីដើម​ខែមករា​មក​ក្រោយ​ការផ្ទុះ​អំពើហិង្សា​ដែល​បាន​បណ្តាលឱ្យមាន​ មនុស្ស​ស្លាប់ របួស និង​ជាប់ឃុំ កាលពីដើម​ខែមករា។
ទាក់ទង​នឹង​អំពើហិង្សា​នេះ លោកស្រី ឧ​ត្ត​ម​ស្នងការរង​បាន​សម្តែង​ការសោកស្តាយ​ជាខ្លាំង​ចំពោះ​អំពើហិង្សា​នេះ ហើយ​លោក ស្រី ក៏​មិន​ភ្លេច​ឡើយ​ការ​អំពាវ​នាវឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ចាត់វិធានការ​ចាប់​ជនដៃដល់​ដាក់ទោស​តាមច្បាប់​ជា​ធរមាន។ ចំណែកឯ​អំពើហិង្សា​ទៅលើ​បុរស​ម្នាក់​ក្នុង​ថ្ងៃ​ទិវា​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ១ឧសភា លោកស្រី​ហ្វ្លា​វា ក៏បាន​លើកឡើងថា វា​ជាការ​សោកស្តាយ ហើយ​ថា​សេរីភាព​នៃ​ការបញ្ចេញមតិ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ធ្លាក់​មួយកម្រិត​ខណៈដែល​ កម្ពុជា​បាន​គោរព​សិទ្ធ​ម​ញ្ចេ​ញ​មតិ និង​សិទ្ធ​ការជួបជុំ​ត្រូ​បាន​ធានា​នៅ​កម្ពុជា។
ដោយសារ​តែមាន​អំពើហិង្សា​នៅ​កម្ពុជា​ផ្ទូ​ន​រយៈពេល​ចុងក្រោយ​នេះ លោកស្រី ហ្វ្លា​វា ក៏បាន​ក្រើនរម្លឹក​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ពី​កាតព្វកិច្ច​របស់​រដ្ឋ​ ក្នុងការ​គោរ​តាម​ក​តិ​កា​សញ្ញា​អន្តរជាតិ​ស្តីពី​សិទ្ធិ​ពលរដ្ឋ និង​សិទ្ធិ​នយោបាយ ក្នុងការ​បញ្ចេញមតិ និង​ការជួបជុំ​ដោយ​សន្តិវិធី​ផង​ដែរ​។
សូម​រម្លឹកថា លោកស្រី​ហ្វ្លា​វា ផាន់​សៀ​រី បាន​បំពេញ​ទស្សនៈកិច្ច​ផ្លូវរដ្ឋ​រយៈពេល៥ថ្ងៃ​នៅ​កម្ពុជា ក្នុងនោះ​លោកស្រី​បាន​ជួប​ជាមួយ​ប្រធាន​គណៈកម្មការ​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា លោក ឱម យិនទៀង រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា លោក ហោ ណាំហុង និង​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល។
ក្នុង​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​ប្រមាណ៣០នាទី លោកស្រី ហ្វ្លា​វា ផាន់​សៀ​រី ក៏បាន​លើកឡើង​បន្ថែម​ពី​បញ្ហា​នីតិរដ្ឋ កំណែទម្រង់​ច្បាប់​ប្រព័ន្ធតុលាកា​នៅ​កម្ពុជា ​កំណែទម្រង់​ប្រព័ន្ធ​ពន្ធ​នា​គារ បញ្ហាដីធ្លី និង​បញ្ហា​ការសុំ​សិទ្ធិ​ជ្រកកោន​ផងដែរ។ ក្រៅពី​បញ្ហា​ការបើក​ទីលាន​ប្រជា​ធិប​តេយ្យ​ឡើងវិញ លោកស្រី​ឧ​ត្ត​ម​ស្នងការរង ហ្វ្លា​វា ផាន់​សៀ​រី បាន​ជំ​រុញឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជា​បន្ត​កំណែទម្រង់​របស់ខ្លួន ហើយ​ថា​កម្ពុជា​អាចធ្វើ​បាន៕